#Jakie stylizacje wybierać na letnie, ciepłe dni?

Jakie stylizacje wybierać na letnie, ciepłe dni?

Większość z nas przez cały rok nie może doczekać się ciepłych, wakacyjnych wieczorów. Czekamy na lato, jak na wybawienie! Cieszy nas perspektywa noszenia lekkich, zwiewnych, kobiecych sukienek, krótkich szortów i topów. A kiedy upragnione upały przychodzą okazuje się, że w każdym z tych lekkich ubrań jest nam … za gorąco!

Pomyślałaś kiedyś, że być może wina nie leży do końca po stronie pogody, a ubrań, które kupujesz? Jak to możliwe? Za sprawą materiałów, z których są wykonane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak osiągnąć kompromis między upałem, wygodą i stylem to przeczytaj nasz nowy artykuł.

 

Jakie materiały wybierać na lato?

Z pozoru sprawa wydaje się być prosta. Każdy zna odpowiedź na to pytanie: jasne, lekkie, zwiewne. I oczywiście nie mija się to z prawdą. Ale decydującym czynnikiem przy wyborze letnich ubrań powinien być materiał.

Naturalne włókna, z jakich powstają warte uwagi tkaniny to bawełna, len, jedwab i wełna. Jest ich oczywiście o wiele, wiele więcej, ale głównie na tych bazuje przemysł odzieżowy.

Warto jednak, szczególnie letnią porą, przypomnieć sobie, że z włókien naturalnych produkuje się także inne tkaniny, jak np. muślin, perkal, krepę, szyfon czy popelinę. Ta ostatnia jest wprost idealnym wyborem na eleganckie bluzki i koszule, chociaż ich prasowanie kosztuje trochę nerwów ;)

 

Czego unikać?

Nie kupuj ubrań ze sztucznych tkanin czy takich z dużą domieszką włókien sztucznych i syntetycznych. Odzież produkowana z tkanin syntetycznych i sztucznych, chociaż przyjazna dla oka, dla Twojej skóry już niekoniecznie. W takich ubraniach nigdy nie będziesz czuła się komfortowo, a już szczególnie w upalne dni.

Dlatego tak ważne jest, żeby zawsze przed zakupem sprawdzić dokładnie metkę. Niestety, obecni producenci bardzo się starają i produkowane sztuczne tkaniny są naprawdę doskonałymi imitacjami tych naturalnych. Połyskujące poliestrowe spódnice udające te jedwabne czy pseudo bawełniane bluzki z bardzo wysoką zawartością tworzyw sztucznych – to naprawdę wątpliwa jakość, ale za to w wygórowanej cenie. To oczywiście nadal nie wszystko. Znaleźć możemy także sztuczny len i tkaniny doskonale imitujące płótno, ryps i całe mnóstwo innych. Jak więc się w tym nie pogubić?Co powinno być na metce?

Jeśli naprawdę zależy Ci, by kupowane ubranie było lekkie i przewiewne, a to tego wchłaniało wilgoć, to wybór jest prosty – decyduj się tylko na rzeczy produkowane z naturalnych włókien i tkanin. Szczególnie warte uwagi, bo naprawdę delikatne i przewiewne są: kreton, batyst, jedwab, cieńsze odmiany lnu czy wywołany  już muślin i perkal.

Jeśli muszą mieć dodatek włókien sztucznych lub syntetycznych, niech on będzie niewielki. Taki, by zapobiegał mocnemu odgniataniu, czy rozciąganiu.

Gwarancją tego, że tkanina powstała z naturalnych włókien jest zawsze napis na metce, zwykle po angielsku: natural silk 100%, cotton 100%, leinen 100%.

 

Przed kolejnymi zakupami zadaj więc sobie pytanie: dlaczego ubranie, które pozostaje w kontakcie z Twoją skórą, czasami nawet przez kilkanaście godzin, miałoby być sztuczne? Zatroszcz się o swoje zdrowie i wybierając odzież z bawełny, lnu, wełny czy jedwabiu.

Zalet naturalnych tkanin jest oczywiście naprawdę bardzo dużo. Do najważniejszych na pewno należy fakt, że takie ubrania oddychają, a więc pozwalają i oddychać Twojemu ciału. Umożliwiają termoregulację - bawełna i len to włókna o bardzo dobrych właściwościach chłodzących - coś na czym najbardziej zależy nam latem. I przede wszystkim – są bezpieczne, zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.