#Slow Fashion, czyli o racjonalnym kupowaniu.

Slow Fashion, czyli o racjonalnym kupowaniu.

Aktualnie w większości sklepów odzieżowych trwa wielka, letnia promocja. Z niemal każdej witryny krzyczą kolorowe billboardy: -50%, -70%! Wiele osób przyznaje, że działa na nich taki chwyt marketingowy. Zachęcone wyprzedażą, decydują się na zakup kolejnych sztuk odzieży, których tak naprawdę wcale nie potrzebują. Na szczęście trend ten powoli się odwraca i zaczynamy zmieniać swój stosunek do posiadania, dokonując bardziej świadomych wyborów. I choć w kulturze kultywowania konsumpcjonizmu nie jest to proste, to Slow Fashion, bo o nim mowa, zdobywa coraz większe grono miłośników.

Dlaczego chcemy zmieniać stare nawyki?

Slow Fashion, czyli o racjonalnym kupowaniu.

Aktualnie w większości sklepów odzieżowych trwa wielka, letnia promocja. Z niemal każdej witryny krzyczą kolorowe billboardy: -50%, -70%! Wiele osób przyznaje, że działa na nich taki chwyt marketingowy. Zachęcone wyprzedażą, decydują się na zakup kolejnych sztuk odzieży, których tak naprawdę wcale nie potrzebują. Na szczęście trend ten powoli się odwraca i zaczynamy zmieniać swój stosunek do posiadania, dokonując bardziej świadomych wyborów. I choć w kulturze kultywowania konsumpcjonizmu nie jest to proste, to Slow Fashion, bo o nim mowa, zdobywa coraz większe grono miłośników.

Dlaczego chcemy zmieniać stare nawyki?

Jakie początki ma Slow Fashion? Skąd w ludziach chęć zmiany nawyków? Szeroko rozumiana branża modowa w ostatnich latach wzbudziła sporo kontrowersji. Głównie za sprawą wielkich koncernów odzieżowych z segmentu tzw. szybkiej mody. Sektor ten nastawiony jest głównie na produkowanie dużej ilości tanich ubrań i nawet kilku kolekcji w jednym sezonie. Nieciężko więc o wniosek, że taka strategia biznesowa wymaga wręcz radykalnej optymalizacji kosztów. Zwłaszcza na etapie produkcji. Takie rozwiązanie niemal zawsze oznacza niegodne warunki pracy, wybór gorszych jakościowo materiałów oraz zanieczyszczenie środowiska. Nie ma się więc co dziwić, że ludzie podnoszą sprzeciw.

Ostatnie czasy pokazują znaczny zwrot w stronę przemyślanych i racjonalnych zakupów. Śmiało możemy się wręcz pokusić o stwierdzenie, że etyczne zakupy stały się priorytetem dla wielu konsumentów. Dzięki temu na rynku pojawia się coraz więcej marek, które stawiają na jakość, ekologię i transparentność. Na gruncie tego trendu powstała idea Slow Fashion. Jest ona wyraźnym sprzeciwem wobec wszechobecnego konsumpcjonizmu oraz impulsywnego, a czasem wręcz nałogowego, kupowania odzieży. Slow fashion to świadome wybieranie brandów, które charakteryzuje wysoka jakość, troska o środowisko naturalne oraz zapewnienie pracownikom godziwych warunków zatrudnienia. Etyczne kupowanie to także sprzeciw wobec warunków, jakie kreuje branża fashion. To brak zgody na zmieniające się w mgnieniu oka trendy i wprowadzanie co rusz to nowych kolekcji, które sztucznie napędzają popyt.

 

Odkryj Slow Fashion!

Nie ma najmniejszych wątpliwości, co do tego, że za Slow Fashion kryją się ważne wartości. Jej założenia przemawiają również do Ciebie? Chciałabyś przeorganizować swoją garderobę tak , żeby żyć w zgodzie z tym trendem? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

1.      Poszukaj własnego stylu

Pierwszym krokiem do wprowadzenia w życie idei Slow Fashion  jest przeanalizowanie zawartości swojej garderoby. Przejrzyj dokładnie zawartość szafy i odpowiedz sobie na pytanie: W których rzeczach czuję się naprawdę dobrze? Wybierz ubrania, które nosisz najczęściej. Te, które bez zastanowienia zakładasz, gdy musisz na szybko podjąć decyzję, co na siebie włożyć.  Zwróć uwagę na to, co je łączy. Z tej szybkiej analizy wyłoni się baza, na której zbudujesz swój styl i całość garderoby.

2.      Zrób porządek w garderobie

Na tę czynność musisz zarezerwować kilka godzin – warto bowiem zrobić to raz, a porządnie.  Podziel zawartość swojej szafy na grupy:

  • ubrania, które nosisz regularnie – pewnie w większości będą pokrywać się z tymi, z pierwszego kroku
  • ubrania, których nie założyłaś ani razu przez ostatni rok;
  • ubrania, których nie nosisz zbyt często, ale bardzo Ci się podobają.

Rzeczy z pierwszej grupy starannie poukładaj w szafie – to kwintesencja Twojego stylu.

Ubraniom z grupy drugiej powiedz stanowcze: Do widzenia! Bądź ze sobą szczera– jeśli przez ostatni rok ani razu nie założyłaś tych rzeczy, nie założysz ich już nigdy. Pamiętaj jednak, że podstawowa zasada zrównoważonej mody to przedłużanie życia ubrań. Wszystko po to, aby zminimalizować wpływ jednej sztuki odzieży na środowisko. Dlatego nie wyrzucaj tych ubrań na śmietnik, daj im szansę na drugie życie. Oddaj ubrania potrzebującym lub sprzedaj.

Rzeczy z trzeciej grupy poddaj tzw. próbie czasu. Umieść je na dnie szafy lub w miejscu, do którego rzadko zaglądasz. Jeśli przez kolejne trzy miesiące nie zajrzysz do tego schowka… coż, z nimi też będziesz musiała się pożegnać.

3.      Nie idź na kompromisy – szukaj ideału!

Decydując się na zakupy, wybieraj tylko te ubrania, w których wyglądasz i czujesz się świetnie. To ważne –  nie idź na kompromisy. Jeśli potrzebujesz długiej, czarnej marynarki, nie kupuj szarej, tylko dlatego, że akurat jest w promocji.

Pamiętaj też, żeby zawsze przymierzać ubrania przed zakupem, a jeśli zamówiłaś je on-line, to od razu po odebraniu przesyłki. Przecież nie każde ubranie pasuje do naszego typu urody czy figury i mimo, że na zdjęciach wyglądało idealnie, my nie czujemy się w nich dobrze.

4.      Zawsze myśl o garderobie całościowo

To bardzo ważne, żebyś zaplanowała swoją garderobę. Zanim ruszysz na zakupy, zastanów się, jakich ubrań naprawdę potrzebujesz.

Wybierając nowy element garderoby, dokonaj szybkiej analizy: Czy to, co planujesz kupić pasuje do ubrań, które masz już w swojej szafie? Nieprzemyślany zakup może wiązać się z koniecznością dokupienia kolejnych,  pasujących do niego rzeczy. A tego właśnie chcemy uniknąć!  

 

5.      Zawsze stawiaj na jakość!

To podstawowa i najważniejsza zasada Slow Fashion. Argumentów „za” jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, rzeczy lepszej jakości nie niszczą się szybko, a dzięki temu nie musisz tak często uzupełniać garderoby. Poza tym, odzież wykonana z gorszej jakości  materiałów szybko traci swój urok – rozciąga się i zniekształca. Konsekwencją tego, jest szybkie pozbywanie się ubrań i konieczność zakupu nowych.

Odzież dobrej jakości, uszyta z materiałów naturalnych i certyfikowanych jest droższa – to oczywiste. Przecież cena materiałów i dbałość o detale pociąga za sobą większe koszty produkcji. Potraktuj jednak kupowanie takich rzeczy jak inwestycję – w siebie i w swój styl.

To, czy dana firma produkuje ubrania w sposób etyczny i ekologiczny możesz z łatwością sprawdzić sama. Transparentne marki zazwyczaj umieszczają na swojej witrynie internetowej informacje:

- o kraju pochodzenia tkanin, z którego szyte są ich ubrania,

- o sposobie obróbki tkanin,

- o tym, gdzie znajdują się ich szwalnie i jakie warunki spełniają.

Jeśli nie widzisz takich informacji na stronie producenta, nie bój się o to zapytać. Wybieraj polskie produkty i stawiaj na jakość! Dzięki temu, dokonujesz racjonalnych wyborów i małymi krokami, zmieniasz świat na lepszy. Pamiętaj, że razem możemy więcej!

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.